Nosíme deti srdce na srdci 1. diel

Nosíme deti srdce na srdci – 2. diel (výber správneho nosiča)

Zuzana Dziacka SPRÁVNY VÝVOJ DIEŤAŤA

Nosenie detí, jeho históriu a výhody sme si priblížili v predchádzajúcom článku. Aby bolo nosenie prospešné a zároveň príjemné aj pre vaše dieťa, dodržiavajte niekoľko jednoduchých zásad a hlavne noste dieťa ergonomicky!

Nosiť dieťa na svojom srdci hneď po jeho narodení je prirodzenou voľbou pre mnohých rodičov. Čoraz viac mamičiek uprednostní výber šatky alebo nosiča pred kúpou kočíka. Prostredníctvom blízkeho kontaktu s dieťatkom si upevňujú svoje materinské puto.

Výber správnej pomôcky na nosenie je vo vašich rukách. Preto je dôležité, aby ste boli dobre informovaní o možnostiach, ktoré trh ponúka a ktoré pre vás a vaše dieťatko predstavuje bezpečné riešenie.

"Bezpečné riešenie nosenia = ergonomické – zdravé nosenie."

Čo je vlastne ergonomické – zdravé nosenie? To si názorne vysvetlíme na dvoch pomôckach na nosenie detí – na ergonomickom nosiči a na neergonomickom nosiči – klokanke.

4 hlavné rozdiely medzi nosičmi:

1. Podsadenie dieťatka v nosiči V klokanke dieťa spravidla nie je správne podsadené, ale visí v nej za genitálie. Pri klokanke je medzi nohami dieťatka úzky pás látky, ktorý neumožňuje dobré podsadenie. Tento pás látky nesiaha dieťatku od kolienka po kolienko, čo je veľmi dôležité.

V ergonosiči je dieťa správne podsadené – to znamená, že nožičky má v polohe M (pri pohľade spredu má kolienka vyššie ako zadok). Pri nosení je táto poloha považovaná za prospešnú pre dieťa aj z pohľadu správneho vývinu bedrových kĺbov.

"V ergonosiči dieťa nesedí, ale je správne podsadené a nožičky má v polohe písmena “M”!"

Image
2. Prirodzený vývin chrbtice dieťatka

Chrbtová opierka klokaniek je často vystužená a nekopíruje tak prirodzené zaoblenie chrbátika dieťaťa. Naopak ho núti vystierať sa alebo sa prehýbať až dozadu. Tým, že dieťa nie je v klokanke správne podsadené ale v nej visí, vyvíja tak zbytočný tlak na krčnú chrbticu a to môže viesť k podráždeniu centrálneho nervového systému.

Chrbtová opierka ergonosiča je mäkká, preto prirodzene kopíruje chrbticu dieťatka po celej dĺžke. Pri správnom podsadení má dieťa prirodzene zaguľatený chrbátik, jeho hlava spočíva na vašej hrudi a nevyvíja tlak na krčnú chrbticu.
Image

3. Poloha dieťaťa v nosiči

Klokanky v porovnaní s ergonosičmi umožňujú nosiť dieťa tvárou von a chrbtom k vám. Táto poloha je pri ergonomickom nosení považovaná za nežiadúcu. Pri tejto polohe nie je možné dobre kontrolovať reakcie a momentálny stav dieťaťa, jeho dýchanie a môže dôjsť k preťaženiu dieťaťa podnetmi z okolia.

Táto poloha nie je vhodná z hľadiska správneho vývoja bedrových kĺbov a termoregulácie.

4. Komfort pre dieťa a nosiacu osobu

V klokanke dieťa väčšinou visí pomerne nízko a to núti nosiacu osobu vyrovnávať svoje ťažisko a neprimerane sa zakláňať. Pri dlhodobom nosení tak môže dôjsť k preťaženiu chrbtice.

V ergonosiči je dieťa pevne pritisnuté na telo nosiacej osoby (matky) v optimálnej výške. Váha dieťaťa je tak vhodne rozložená na ramená, chrbát a boky nosiacej osoby.

Pre dieťa môže byť nosenie v klokanke menej pohodlné ako nosenie v ergonosiči, pretože dieťa visí za genitálie a to môže hlavne u chlapcov vyvolať väčšie problémy a nepohodlie. V klokanke sa medzi dieťaťom a mamou vytvára veľký priestor a nie je podporený blízky kontakt.

"Ako rodič ste zodpovedný za výber vhodnej pomôcky na nosenie! Preto by ste mali zvážiť, v čom budete nosiť ten najvzácnejší dar – svoje dieťa."

Image

Neváhajte sa stať fanúšikmi FB fanpage Som šťastná mama alebo si stiahnuť eBook zadarmo Šťastnou mamou za 323 dní.